(NXKVGST005) Notebook Acer Aspire 5 A515-58P-56J6 Steel Gray
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | 13th Generation Intel® Core™ i5-13420H Processor (12MB Smart Cache, 2.1GHz Performance-core Max Turbo up to 4.6GHz) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 16GB LPDDR5 (1x16GB onboard) |
| STORAGE | SSD 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Display | 15.6 inch Full HD IPS (1920 x 1080) Acer ComfyView™, 45% NTSC color gamut |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Keyboard | N/A |
| Operating System | Windows 11 Home Microsoft Office Home & Student 2021 (Pre-installed) |
| Camera | 720p HD webcam 1280 x 720 resolution |
| Connection ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 ports with one featuring power-off USB charging HDMI® 2.1 port with HDCP support DC-in jack for AC adapter Headphone/speaker jack |
| Wireless | Wi-Fi AX Wireless LAN 2×2 MU-MIMO, Supports Bluetooth 5.1 or above |
| Battery | N/A |
| Warranty | Warranty (Local) : 2 Years (Parts & Labor) Warranty 'Warranty (Inter) : 1 Year International Travelers Warranty |
| Bundle | Predator Canvas Slim Backpack Black |
| Option | AC Adapter |
| Weight | 1.78 kg (3.92 lbs.) with 4-cell battery pack |






