CPU Intel Core Ultra 5 125U processor (12 MB cache, 12 cores, 14 threads, up to 4.3 GHz Turbo)
Memory 16GB: LPDDR5x, 6400 MT/s
Hard Disk 512GB M.2 SSD 2230, TLC PCIe NVMe Gen 4
Graphic Card Intel Graphics
Optical Drive None
Display Laptop, 13.3″, FHD 1920×1080, 60Hz, IPS, Non-Touch, AG, 250 nit, 45% NTSC, FHD Cam
TouchScreen None
Keyboard/Mouse Thai backlit AI hotkey keyboard, 79-key
USB 2x USB Type-C Thunderbolt 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 2x USB 3.2 Gen1 (1x with Power share)
Port 1x HDMI 2.1 1 x Universal Audio jack Wedge Shaped Lock Slot”
Camera FHD Cam
Network Intel Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, Bluetooth 5.3 wireless card
Battery 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable
Power Supply ExpressCharge Boost Capable,65W AC adapter, USB Type-C, EcoDesign
OS Windows 11 Pro
Warranty 3Yr Pro Support + 3yr battery service support
Color Grey
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | Intel® Core™ Ultra 5-125U (12 MB Intel® Smart Cache, 12Cores(2P + 8E + 2LPE)/14 Threads, 1.3Ghz up to 4.3GHz) |
| NPU (TOPs) | 11 |
| MEMORY | 16GB: LPDDR5x, 6400 MT/s |
| STORAGE | 512 GB, M.2 2230, TLC PCIe Gen 4 NVMe, SSD |
| Display | Laptop, 13.3″, FHD 1920×1080, 60Hz, IPS, Non-Touch, AG, 250 nit, 45% NTSC, FHD Cam |
| Graphics | Integrated: Intel® Graphics (4 Xe-Core/1.85GHz) |
| Keyboard | Thai backlit AI hotkey keyboard, 79-key |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Camera | FHD Camera |
| Connection ports | 2x USB Type-C Thunderbolt™ 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 2x USB 3.2 Gen1 (1x with Power share) 1x HDMI 2.1 1 x Universal Audio jack Wedge Shaped Lock Slot |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, Bluetooth 5.3 wireless card |
| Battery | 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable, ExpressCharge Boost Capable, 65W AC adapter, USB Type-C, EcoDesign |
| Warranty | 3Yr Pro Support + 3yr battery service support |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting weight: 1.23kg / 2.72 Ibs |







