CPU 13th Gen Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, up to 4.60 GHz Turbo)
Memory 16GB 1x16GB, DDR5, 5600 MT/s
Hard Disk 512GB M.2 SSD 2230, QLC PCIe NVMe Gen 4
Graphic Card Intel UHD Graphics
Optical Drive None
Display 15.6″ FHD (1920×1080) Non-Touch, AG, IPS, 250 nits, FHD Cam,
TouchScreen None
Keyboard/Mouse Thai backlit AI hotkey keyboard with numeric keypad, 99-key
USB 1x USB4 Gen 2 Type-C (20G x1) with DisplayPort alt mode/Power Delivery 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1 w/ PowerShare)
Port 1x HDMI 1.4a port 1x RJ-45 Ethernet port 1xUniversal audio port, 1 barrel power adapter port 1x wedge-shaped lock slot”
Camera FHD Cam
Network Intel Wi-Fi 6E (6 if 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, Bluetooth Wireless Card , 10/100/1000
Battery 3- cell, 42Wh Battery
Power Supply Long Life Cycle, Express Charge, 65W AC rugged adapter, 4.5mm barrel, E4
OS Windows 11 Pro
Warranty 3Yr Pro Support + 3yr battery service support
Color Black
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | Intel® Core™ i5-1335U (12MB L3 cache, 10 cores (2P+8E), 12 threads/up to 4.6GHz) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 16GB: 1 x 16 GB, DDR5, 5600 MT/s |
| STORAGE | 512GB, M.2 2230, QLC PCIe Gen 4 NVMe |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) Non-Touch, AG, IPS, 250 nits, FHD Cam, WLAN |
| Graphics | Integrated Graphics : Intel UHD Graphics (*Dual channel memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Keyboard | Thai backlit AI hotkey keyboard with numeric keypad, 99-key |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Camera | FHD Camera |
| Connection ports | 1x USB4 Gen 2 Type-C (20G x1) with DisplayPort alt mode/Power Delivery 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1 w/ PowerShare) 1x HDMI 1.4a port 1x RJ-45 Ethernet port 1x Universal audio port, 1 barrel power adapter port 1x wedge-shaped lock slot |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E (6 if 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, Bluetooth Wireless Card |
| Battery | 3- cell, 42Wh Battery, Long Life Cycle, Express Charge, 65W AC rugged adapter, 4.5mm barrel, E4 |
| Warranty | 3Yr Pro Support + 3yr battery service support |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting weight: 1.81 kg / 3.99 lbs |







