| SKU | NX.BEFST.002 |
| Brand | Acer |
| Model | (NX.BEFST.002) Notebook “Acer” TravelMate P2 TMP214-56-TCO i5-1334U/8GB/512GB SSD/DOS |
| Display | 14.0″ IPS WUXGA 1920 x 1200 Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio NTSC 45% |
| Processor | Intel Core i5-1334U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.60 GHz Turbo) |
| RAM | 8GB DDR5 SODIMM |
| Storage | 512GB SSD M.2 NVMe |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel UHD Graphics (*dual-channel Memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Touch Screen | None |
| Port | 2x USB-C (Thunderbolt 4)(PD/DP); 2x USB-A 3.2 Gen 1; 1x HDMI; 1x RJ-45; 1x Combo Audio jack Kensinhttps://www.https://www.gtoengineer.com/wp-content/uploads/2025/07/monitor-samsung-odyssey-oled-g9-gaming-ls49dg950sexxt.webpengineer.com/wp-content/uploads/2025/07/b2b-solution-conference-room.webpn lock |
| Camera | HD camera |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery / 3-pin 65 W AC adapter |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) solution |
| Numpad | None |
| Wireless | Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211 2×2 MU-MIMO technology Supports Bluetooth 5.3 |
| OS | DOS |
| Weight | Starting at 1.38 kg |
| Warranty | 3 Years Part & Labor |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A |
| CPU | Intel Core i5-1334U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.60 GHz Turbo) |
|---|---|
| Memory | 8GB DDR5 SODIMM |
| Hard Disk | Hard Disk |
| Graphic Card | Intel UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD / 16:10 aspect ratio, color gamut NTSC 45% (Typical value) |
| TouchScreen | None |
| USB | 2x USB-C (Thunderbolt 4)(PD/DP); 2x USB-A 3.2 Gen 1; |
| Port | 1x HDMI; 1x RJ-45; 1x Combo Audio jack Kensington lock |
| Sound / Audio | Acer Purified.Voice technology with AI noise reduction in dual built- in microphones. |
| Camera | HD camera with 1280 x 720 resolution |
| Network | Intel® Wireless Wi-Fi 6E AX211, 802.11a/ 2×2 MU-MIMO technology, Supports Bluetooth® 5.3 |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Power Supply | 3-pin 65 W AC adapter |
| OS | ESHELL (boot up Linux) |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 3 Years Part & Labor |







