CPU Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, up to 4.60 GHz Turbo)
Memory 16GB DDR5 (on board) 4800 MHz
Hard Disk 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive, Class 35
Graphic Card Intel® Iris® Xe Graphics
Optical Drive None
Display ULTRALIGHT Laptop 13.3″ FHD (1920×1200) AG, SLP, No-Touch, ComfView+, WVA, 400 nits, 5MP IR Cam+IP
TouchScreen None Touch
Keyboard/Mouse Thai battery-saving Mini LED backlit keyboard
USB 2x USB Type C Thunderbolt™ 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 1.4 1x USB 3.2 Gen1, one with Power share
Port 1x HDMI 2.0, 1 x Universal Audio jack, Wedge Shaped Lock slot
Network Intel Wi-Fi 6E (6GHz) AX211, 2×2, Bluetooth 5.3
Battery 2 Cell 38Whr ExpressCharge Capable Battery, 65Watt Type-C
Power Supply 65W AC Adapter, 4.5mm Barrel
OS Windows 11 Pro, English
Weight 0.982 kg
Warranty 3Yr Pro Support + 3yr battery service support
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, up to 4.60 GHz Turbo) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 16GB DDR5 (on board) 4800 MHz |
| STORAGE | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive, Class 35 |
| Display | 13.3″ FHD (1920×1200) AG, SLP, No-Touch, ComfView+, WVA, 400 nits |
| Graphics | Integrated : Intel UHD Graphics (*Dual channel memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Keyboard | Thai battery-saving Mini LED backlit keyboard |
| Operating System | Windows 11 Pro, English |
| Camera | 5MP IR Cam+IP |
| Connection ports | 2x USB Type C Thunderbolt™ 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 1.4 1x USB 3.2 Gen1, one with Power share 1x HDMI 2.0 1x Universal Audio jack 1x Wedge Shaped Lock slot |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth 5.3 |
| Battery | 2 Cell 38Whr ExpressCharge Capable Battery, 65Watt Type-C |
| Warranty | 3Yr Pro Support + 3yr battery service support |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting weight: 1.156 kg /2.55 ibs |




