CPU Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, up to 4.60 GHz Turbo)
Memory 8GB DDR5 (on board) 4800 MHz
Hard Disk 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive, Class 35
Graphic Card Intel Iris Xe Graphics
Optical Drive None
Display 2-in-1 13.3″ QHD (2560×1600)AR+AS, Touch, ComfView+, WVA, 500 nits, FHD IR Cam+IP,WLAN,ALU,Pen supp.
TouchScreen Touch
Keyboard/Mouse Thai battery-saving Mini LED backlit keyboard
USB 2x USB Type C Thunderbolt™ 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 1.4 1x USB 3.2 Gen1, one with Power share
Port 1x HDMI 2.0, 1 x Universal Audio jack Wedge Shaped Lock slot
Network Intel® Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth 5.3
Battery 2 Cell 38Whr ExpressCharge Capable Battery
Power Supply 65Watt Type-C
OS Windows 11 Pro, English
Weight 1.299 kg
Warranty 3Yr Pro Support + 3yr battery service support
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, up to 4.60 GHz Turbo) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 8GB DDR5 (on board) 4800 MHz |
| STORAGE | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive, Class 35 |
| Display | 2-in-1 13.3″ QHD (2560×1600)AR+AS, Touch, ComfView+, WVA, 500 nits |
| Graphics | Integrated : Intel UHD Graphics (*Dual channel memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Keyboard | Thai battery-saving Mini LED backlit keyboard |
| Operating System | Windows 11 Pro, English |
| Camera | FHD IR Camera |
| Connection ports | 2x USB Type C Thunderbolt™ 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 1.4 1x USB 3.2 Gen1, one with Power share 1x HDMI 2.0 1x Universal Audio jack 1x Wedge Shaped Lock slot |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth 5.3 |
| Battery | 2 Cell 38Whr ExpressCharge Capable Battery, 65Watt Type-C |
| Warranty | 3Yr Pro Support + 3yr battery service support |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting weight: 1.299 kg /2.86 ibs |




