| Product Type | Mainboard |
| Brand | Gigabyte |
| Model | GA-H110M-DS2 (rev. 1.3) |
| Socket | 1151 (6th Gen – Skylake) , 1151 (7th Gen – Kaby Lake) |
| Wattage | 91W |
| Chipset | Intel H110 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 32 GB |
| Speed | 2133 , 2400 |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Integrated Graphics Processor – Intel® HD Graphics support: • 1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920×1200@60 Hz • Maximum shared memory of 1024 MB |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 2/4/5.1/7.1-channel |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | No |
| M.2 | – Port |
| Details | • 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (The PCI Express x16 slot conforms to PCI Express 3.0 standard.) — • 2 x PCI Express x1 slots (The PCI Express x1 slots conform to PCI Express 2.0 standard.) |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x16 Slot , 2 x PCIe 2.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek 1Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | 2 Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | 1 Port |
| USB 3.2 | – Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | – Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 x PS/2 mouse port 1 x PS/2 Keyboard port |
| Additional | 1 x Parallel port |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 4 Pin |
| Dimension | 22.6 x 17.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Model | GA-H110M-DS2 (rev. 1.3) |







