| SKU | B8GM1PT#AKL |
| Brand | HP |
| Model | EliteBook X G1a |
| Display | 14.0 ” 2.8K (2880 x 1800) Touch 120Hz UWVA BrightView Low Blue Light 400 nits DCI-P3 100% OLED |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 375 (24MB Cache/ 12-Cores/24-Threads/ 2 GHz up to 5.1 GHz Turbo/ with NPU 55 TOPS) |
| RAM | 32GB LPDDR5X-8000MT/s |
| Storage | 1TB PCIe Gen4x4 NVMe M.2 SSD TLC |
| Graphics | Integrated Graphics: AMD Radeon™ 890M (16-Cores, 2900 MHz) |
| Touch Screen | Yes |
| Port | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD / DP); 1x USB-C 10Gbps (PD / DP); 1x USB-A 10Gbps (Charging); 1x HDMI 2.1; 1x Combo jack; |
| Port for Monitor | HDMI, USB-C |
| Camera | 5 MP camera |
| Battery | HP Long Life 4-cell, 74.5 Wh polymer |
| Keyboard | backlit keyboard with spill-resistant and DuraKeys |
| Numpad | None |
| Wireless | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
| OS | Windows 11 Pro |
| Dimension | 312.2 x 214.75 x 8.98 mm |
| Weight | Starting at 1.49 kg |
| Warranty | 1 Year |
| N/A | |
| N/A |
| Display | 14.0 ” 2.8K (2880 x 1800) Touch 120Hz UWVA BrightView Low Blue Light 400 nits DCI-P3 100% OLED |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 375 (24MB Cache/ 12-Cores/24-Threads/ 2 GHz up to 5.1 GHz Turbo/ with NPU 55 TOPS) |
| RAM | 32GB LPDDR5X-8000MT/s |
| Storage | 1TB PCIe Gen4x4 NVMe M.2 SSD TLC |
| Graphics | Integrated Graphics: AMD Radeon™ 890M (16-Cores, 2900 MHz) |
| Touch Screen | Yes |
| Port | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD / DP); 1x USB-C 10Gbps (PD / DP); 1x USB-A 10Gbps (Charging); 1x HDMI 2.1; 1x Combo jack; |
| Port for Monitor | HDMI, USB-C |
| Camera | 5 MP camera |
| Battery | HP Long Life 4-cell, 74.5 Wh polymer |
| Keyboard | backlit keyboard with spill-resistant and DuraKeys |
| Numpad | None |
| Wireless | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
| OS | Windows 11 Pro |
| Dimension | 312.2 x 214.75 x 8.98 mm |







