| SKU | B00VYAT#AKL |
| Brand | HP |
| Model | 255 G10 |
| Display | 15.6″ diagonal FHD (1920 x 1080) narrow bezel anti-glare 250 nits 45% NTSC |
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U (16MB Cache/6-Cores/12-Threads/ 2 GHz Up to 4.5 GHz Turbo) |
| RAM | 16GB (1x16GB) DDR4 3200 CR |
| Storage | 512GB PCIe NVMe Value SSD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Touch Screen | None |
| Port | 2x USB-A 5Gbps; 1x USB-C 5Gbps; 1x HDMI 1.4b; 1x AC Power; 1x Combo jack |
| Camera | 720p HD camera |
| Battery | BATT 3 cell C Long Life 41Whr FstCrg , ACADPT 45 Watt Smart nPFC RA |
| Keyboard | Full-size (THAI-ENG) with numeric keypad |
| Numpad | None |
| Wireless | WLAN Wi-Fi6 +BT 5.3 w/1AntfPLACvr |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimension | 36 x 23.6 x 1.86 cm |
| Weight | Starting at 1.52 kg |
| Warranty | 1 year carry-in |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A |
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 7530U (16MB Cache/6-Cores/12-Threads/ 2 GHz Up to 4.5 GHz Turbo) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 16GB (1x16GB) DDR4 3200 CR |
| STORAGE | 512GB PCIe NVMe Value SSD |
| Display | 15.6″ diagonal FHD (1920 x 1080) narrow bezel anti-glare 250 nits 45% NTSC |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Keyboard | Full-size (THAI-ENG) with numeric keypad |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Camera | 720p HD camera |
| Connection ports | 2x USB-A 5Gbps;1x USB-C 5Gbps;1x HDMI 1.4b;1x AC Power;1x Combo jack |
| Wireless | WLAN Wi-Fi6 +BT 5.3 w/1AntfPLACvr |
| Battery | BATT 3 cell C Long Life 41Whr FstCrg, ACADPT 45 Watt Smart nPFC RA |
| Warranty | 1 year carry-in |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting at 1.52 kg |






