| SKU | SNST440F |
| Brand | Dell |
| Model | [SNST440F] Server Dell PowerEdge T440 2xSilver 4214R, 2.4GHz 16.5M Cache, 12C/24T, 32GB Memory, 4x 600GB 7.2k rpm SATA Hotplug HDD, PERC H730P, No OS, DVD/RW, iDRAC9 Enterprise Advance, 2x750W, 3Yrs Pro+Mission Critical (24×7) 4hrs |
| Processor | 2 x Intel? Xeon? Silver 4214R 2.4G, 12C/24T, 9.6GT/s, 16.5M Cache, Turbo, HT (100W) |
| Memory | 32GB (2x16GB) RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank |
| Network | Dual-Port 1GbE On-Board LOM |
| Storage Ctlr | PERC H730P+ RAID Controller, 2GB NV Cache, Adapter, Full Height |
| Hard Disk | 4x 600GB 10K RPM SAS 12Gbps 512n 2.5in Hot-plug Hard Drive, 3.5in HYB CARR |
| Optical Drive | DVD +/-RW, SATA, Internal |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Redundant Power Supply (1+1), 750W |
| Management / ILO | iDRAC9 Enterprise with OpenManage Enterprise Advanced |
| Form Factor | Chassis with up to 8, 3.5″ Hot Plug Hard Drives, Tower Configuration, Casters for PowerEdge Tower Chassis + Bezel |
| Warranty | 3Yr ProSupport & Mission Critical: (7×24) 4-hour Onsite Service + 3Yr Keep Your Hard Drive |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | PowerEdge |
| Model | T440 |
| Processor | 2 x Intel? Xeon? Silver 4214R 2.4G, 12C/24T, 9.6GT/s, 16.5M Cache, Turbo, HT (100W) |
| Memory | 32GB (2x16GB) RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank |
| Network | Dual-Port 1GbE On-Board LOM |
| Storage Ctlr | PERC H730P+ RAID Controller, 2GB NV Cache, Adapter, Full Height |
| Hard Disk | 4x 600GB 10K RPM SAS 12Gbps 512n 2.5in Hot-plug Hard Drive, 3.5in HYB CARR |
| Optical Drive | DVD +/-RW, SATA, Internal |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Redundant Power Supply (1+1), 750W |
| Management / ILO | iDRAC9 Enterprise with OpenManage Enterprise Advanced |
| Form Factor | Chassis with up to 8, 3.5″ Hot Plug Hard Drives, Tower Configuration, Casters for PowerEdge Tower Chassis + Bezel |
| Warranty | 3Yr ProSupport & Mission Critical: (7×24) 4-hour Onsite Service + 3Yr Keep Your Hard Drive |




