| SKU | SNST440C |
| Brand | Dell |
| Model | [SNST440C] Server Dell PowerEdge T440 1xSilver 4210R, 2.4GHz 13.75M Cache, 10C/20T, 16GB Memory, 2x 480GB SSD SATA RI, PERC H730P, No OS, DVD/RW, iDRAC9 Enterprise Advance, 2x750W, 3Yrs Pro+Mission Critical (24×7) 4hrs |
| Processor | 1 x Intel? Xeon? Silver 4210R 2.4G, 10C/20T, 9.6GT/s, 13.75M Cache, Turbo, HT (100W) |
| Memory | 16GB (1x16GB) RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank |
| Network | Dual-Port 1GbE On-Board LOM |
| Storage Ctlr | PERC H730P+ RAID Controller, 2GB NV Cache, Adapter, Full Height |
| Hard Disk | 2x 480GB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive,3.5in HYB CARR, 1 DWPD, 876 TBW |
| Optical Drive | DVD +/-RW, SATA, Internal |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Redundant Power Supply (1+1), 750W |
| Management / ILO | iDRAC9 Enterprise with OpenManage Enterprise Advanced |
| Form Factor | Chassis with up to 8, 3.5″ Hot Plug Hard Drives, Tower Configuration, Casters for PowerEdge Tower Chassis + Bezel |
| Warranty | 3Yr ProSupport & Mission Critical: (7×24) 4-hour Onsite Service + 3Yr Keep Your Hard Drive |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | PowerEdge |
| Model | T440 |
| Processor | 1 x Intel? Xeon? Silver 4210R 2.4G, 10C/20T, 9.6GT/s, 13.75M Cache, Turbo, HT (100W) |
| Memory | 16GB (1x16GB) RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank |
| Network | Dual-Port 1GbE On-Board LOM |
| Storage Ctlr | PERC H730P+ RAID Controller, 2GB NV Cache, Adapter, Full Height |
| Hard Disk | 2x 480GB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive, 3.5in HYB CARR, 1 DWPD, 876 TBW |
| Optical Drive | DVD +/-RW, SATA, Internal |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Redundant Power Supply (1+1), 750W |
| Management / ILO | iDRAC9 Enterprise with OpenManage Enterprise Advanced |
| Form Factor | Chassis with up to 8, 3.5″ Hot Plug Hard Drives, Tower Configuration, Casters for PowerEdge Tower Chassis + Bezel |
| Warranty | 3Yr ProSupport & Mission Critical: (7×24) 4-hour Onsite Service + 3Yr Keep Your Hard Drive |




