| SKU | P20172-B21 |
| Brand | HPE |
| Model | (P20172-B21) Server HPE ProLiant DL380 Gen10 4208 2.1GHz 8-core 1P 16GB-R P816i-a NC 12LFF 800W RPS Server |
| Processor | Intel Xeon-Silver 4208 (2.1GHz/8-core/85W) |
| Memory | 32 GB RDIMM 2R 2933 MT/s (1x 32GB) Notes:Runs at 2400MT/s due to processor limitation |
| Network | HPE Ethernet 1Gb 4-port 366FLR FlexibleLOM Adapter |
| Storage Ctlr | P816i-a/4GB with Smart Storage Battery |
| Interfaces | N/A |
| Hard Disk | N/A |
| Optical Drive | NO DVD |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management / ILO | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Form Factor | 2U Rack |
| Warranty | HPE 3Y Next Business Day, On-site Support |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | HPE |
| Series | ProLiant |
| Model | DL380 |
| Processor | Intel Xeon-Silver 4208 (2.1GHz/8-core/85W) |
| Memory | 32 GB RDIMM 2R 2933 MT/s (1x 32GB) Notes:Runs at 2400MT/s due to processor limitation |
| Network | HPE Ethernet 1Gb 4-port 366FLR FlexibleLOM Adapter |
| Storage Ctlr | P816i-a/4GB with Smart Storage Battery |
| Interfaces | N/A |
| Hard Disk | N/A |
| Optical Drive | NO DVD |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management / ILO | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Form Factor | 2U Rack |
| Warranty | HPE 3Y Next Business Day, On-site Support |




