| Product Type | Mainboard |
| Brand | MSI |
| Model | PRO A620M-E |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD A620 |
| Series | Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 4800 , 5000 , 5000 (OC) , 5200 , 5200 (OC) , 5400 , 5400 (OC) , 5600 , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU With Integrated Graphics. — • 1 x HDMI 2.1 port with HDR, supporting a maximum resolution of 4K 60Hz*/ ** — • 1 x VGA port, supporting a maximum resolution of 2048×1536 50Hz, 2048×1280 60Hz, 1920×1200 60Hz*/ ** — * Available only on processors featuring integrated graphics. ** Graphics specifications may vary depending on the CPU installed. |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices |
| M.2 | 1 x M.2 slot (Key M) — • M2_1 slot (From CPU) • Supports up to PCIe 4.0 x4 • Supports 2260/ 2280 storage devices Port |
| Details | • 1 x PCIe x16 slot • PCI_E1 slot (From CPU) • Supports up to PCIe 4.0 x16 — • 1 x PCIe x1 slot • PCI_E2 slot (From A620 chipset) • Supports up to PCIe 3.0 x1 |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 2 Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 21.1 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Model | PRO A620M-E |








