| CPU | Intel® Pentium® Silver N6000 Processor (4MB L3 Cache, 1.10GHz up to 3.30GHz) |
| Memory | 8GB LPDDR4X (onboard) |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen3 |
| Graphic Card | Intel® UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 14 inch Full HD (1920 x 1080)IPS Acer ComfyView™, 45% NTSC color gamut |
| TouchScreen | None |
| USB | 1 x USB Type-C™ (USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps)), 2 x USB 3.2 Gen 1 ports |
| Port | HDMI® port with HDCP support, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio & Acer TrueHarmony technology |
| Camera | Acer HD webcam (SHDR) |
| Network | Wi-Fi 6 AX201 with 2×2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.1 (ไม่มี Port LAN) |
| Battery | 48 Wh 3-cell Li-ion battery |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty (Parts & Labor) & 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Sakura Pink |
| CPU | Intel® Pentium® Silver N6000 Processor (4MB L3 Cache, 1.10GHz up to 3.30GHz) |
|---|---|
| Memory | 8GB LPDDR4X (onboard) |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen3 |
| Graphic Card | Intel® UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 14 inch Full HD (1920 x 1080)IPS Acer ComfyView™, 45% NTSC color gamut |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | |
| USB | 1 x USB Type-C™ (USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps)), 2 x USB 3.2 Gen 1 ports |
| Port | HDMI® port with HDCP support, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio & Acer TrueHarmony technology |
| Camera | Acer HD webcam (SHDR) |
| Network | Wi-Fi 6 AX201 with 2×2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.1 (ไม่มี Port LAN) |
| Battery | 48 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty (Parts & Labor) & 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Sakura Pink |
| Speaker | |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




