| CPU | Intel Core i7-13700HX (2.1GHz up to 5.0GHz, 30MB Intel Smart Cache) |
| Memory | 32GB (16GB x2) DDR5 |
| Hard Disk | 1TB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0″ 2560×1600 (WQXGA), IPS, 240Hz, 100% DCI-P3, high-brightness (500 nits) |
| TouchScreen | None Touch |
| Keyboard/Mouse | RGB Per Key ENG/TH backlit keyboard |
| USB | 2x USB Type-C port Support : [Thunderbolt 4 / USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) / DisplayPort over USB-C / USB charging 5 V; 3 A / DC-in port 20 V; 100 W 2x USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging 1x USB 3.2 Gen 1 port |
| Port | 1 x RJ-45 LAN port 1 x HDMI 1 x Headphone jack |
| Sound / Audio | DTS X:Ultra Audio & Acer TrueHarmony, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Speaker | Yes |
| Camera | HD Camera |
| Network | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.2, 10/100/1000 LAN |
| Battery | 90 Wh 4-cell Li-ion battery |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.60 KG |
| Warranty | 3 Years (Parts Labor Onsite) 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Black |
| CPU | Intel Core i7-13700HX (2.1GHz up to 5.0GHz, 30MB Intel Smart Cache) |
|---|---|
| Memory | 32GB (16GB x2) DDR5 |
| Hard Disk | 1TB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0" 2560×1600 (WQXGA), IPS, 240Hz, 100% DCI-P3, high-brightness (500 nits) |
| TouchScreen | None Touch |
| Keyboard/Mouse | RGB Per Key ENG/TH backlit keyboard |
| USB | 2x USB Type-C port Support : [Thunderbolt 4 / USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) / DisplayPort over USB-C / USB charging 5 V; 3 A / DC-in port 20 V; 100 W 2x USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging 1x USB 3.2 Gen 1 port |
| Port | 1 x RJ-45 LAN port 1 x HDMI 1 x Headphone jack |
| Sound / Audio | DTS X:Ultra Audio & Acer TrueHarmony, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Camera | HD Camera |
| Network | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.2, 10/100/1000 LAN |
| Battery | 90 Wh 4-cell Li-ion battery |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.60 KG |
| Warranty | 3 Years (Parts Labor Onsite) 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Black |
| Speaker | Yes |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




