| Processor | Intel® Xeon® Silver 4210R Processor (13.75M Cache, 10Cores/20Threads, 2.40GHz up to 3.20GHz/100W) |
| Memory | 16 GB RDIMM 1R 2933 MT/s
(1x 16 GB) |
| Network | Embedded 2-port 1GbE |
| Storage Ctlr | Embedded 14-port S100i |
| Storage Drive | None included |
| Optical Drive | None included |
| Power Supply | 1x 500W Hot Plug; RPS ready |
| Management / ILO | HPE iLO 5 |
| Form Factor | 1U Rack |
| Warranty | 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | HPE |
| Series | ProLiant |
| Model | DL160 |
| Memory | 16 GB RDIMM 1R 2933 MT/s (1x 16 GB) |
| Network | Embedded 2-port 1GbE |
| Storage Ctlr | Embedded 14-port S100i |
| Storage Drive | None included |
| Optical Drive | None included |
| Power Supply | 1x 500W Hot Plug; RPS ready |
| Management / ILO | HPE iLO 5 |
| Form Factor | 1U Rack |
| Warranty | 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |




