| CPU | AMD Ryzen™ 9 5900HX octa-core processor (4MB L2 cache,16MB L3 cache, 3.3GHz Up to 4.6GHz) |
| Memory | 32GB DDR4 (2*16GB) |
| Hard Disk | SSD 1TB PCIe NVMe |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3080 (8GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 17.3 inch QHD (2560 x 1440)IPS 165Hz slim bezel,3 ms Overdrive,sRGB 100% |
| TouchScreen | None |
| USB | 1 x USB Type-C™ port : USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging, 2 x USB 3.2 Gen 1 ports |
| Port | HDMI® 2.1 port with HDCP support, Ethernet (RJ-45) port, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio ,Acer TrueHarmony |
| Camera | HD Camera |
| Network | Wi-Fi 6 AX200 with 2×2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.1, Killer™ Ethernet E2600,10/100/1000 Mbps |
| Battery | 4-cell battery pack |
| OS | Windows 10 Home 64bit |
| Warranty | 3 Years (Parts & Labor & Onsite) & 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Shale Black |
| CPU | AMD Ryzen™ 9 5900HX octa-core processor (4MB L2 cache, 16MB L3 cache, 3.3GHz Up to 4.6GHz) |
|---|---|
| Memory | 32GB DDR4 (2*16GB) |
| Hard Disk | SSD 1TB PCIe NVMe |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3080 (8GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 17.3 inch QHD (2560 x 1440)IPS 165Hz slim bezel, 3 ms Overdrive, sRGB 100% |
| TouchScreen | None |
| USB | 1 x USB Type-C™ port : USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging, 2 x USB 3.2 Gen 1 ports |
| Port | HDMI® 2.1 port with HDCP support, Ethernet (RJ-45) port, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio, Acer TrueHarmony |
| Camera | HD Camera |
| Network | Wi-Fi 6 AX200 with 2×2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.1, Killer™ Ethernet E2600, 10/100/1000 Mbps |
| Battery | 4-cell battery pack |
| OS | Windows 10 Home 64bit |
| Warranty | 3 Years (Parts & Labor & Onsite) & 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Shale Black |





