| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | PRIME H510M-K R2.0 |
| Socket | 1200 (10th Gen – Comet Lake) , 1200 (11th Gen – Rocket Lake) |
| Wattage | 125W |
| Chipset | Intel H470 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2800 , 2933 , 3000 (OC) , 3200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU With Integrated Graphics. — • 1 x VGA port • 1 x HDMI port** — * Graphics specifications may vary between CPU types. ** Only Intel 11th Gen processors support HDMI 2.1 with max. resolution of 4K@60Hz, others will only support HDMI 1.4 with max. resolution of 4K@30Hz. Please refer to www.intel.com for any updates. |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | No |
| M.2 | 1 x M.2 slot — Intel H470 Chipset M.2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 3.0 x4 & SATA modes) Port |
| Details | Intel 11th & 10th Gen Processors* • 1 x PCIe 4.0/3.0 x16 slot – Intel 11th Gen processors support PCIe 4.0 x16 – Intel 10th Gen processors support PCIe 3.0 x16 — Intel H470 Chipset • 1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 1Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 22.6 x 20.3 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | PRIME H510M-K R2.0 |







