| BRAND | Asus |
| Model | ROG Strix GeForce RTX™ 4070 SUPER 12GB GDDR6X OC Edition |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| Chipset | Nvidia |
| Series | Nvidia GeForce 40 Series |
| GPU Model | GeForce RTX 4070 Super |
| ความเร็ว GPU | Default mode : (Boost Clock) 2640 MHzOC mode : (Boost Clock) 2670 MHz |
| ความเร็ว RAM | 21 Gbps |
| ขนาดความจุ RAM | 12 GB |
| ชนิดของ RAM | GDDR6X |
| CUDA Core / Compute Units / Stream Processor | 7168 |
| Length | 339 mm |
| Width | 149 mm |
| Height | 62 mm |
| Bus Width | 192 bit |
| ความละเอียดสูงสุด | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| รองรับ Cross Fire/SLI | No |
| DVI Port | – Port |
| HDMI Port | Version 2.1a x 2 Port |
| Display Port | Version 1.4a x 3 Port |
| Option Port | – Port |
| อัตราการกินไฟ | ≈ 220 W |
| Need Power Supply | 750 W |
| Power Connectors | 1 x 16 Pin |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Model | ROG Strix GeForce RTX™ 4070 SUPER 12GB GDDR6X OC Edition |
|---|---|
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| Chipset | Nvidia |
| Series | Nvidia GeForce 40 Series |
| GPU Model | GeForce RTX 4070 Super |
| ความเร็ว GPU | Default mode : (Boost Clock) 2640 MHz OC mode : (Boost Clock) 2670 MHz |
| ความเร็ว RAM | 21 Gbps |
| ขนาดความจุ RAM | 12 GB |
| ชนิดของ RAM | GDDR6X |
| CUDA Core / Compute Units / Stream Processor | 7168 |
| Length | 339 mm |
| Width | 149 mm |
| Height | 62 mm |
| Bus Width | 192 bit |
| ความละเอียดสูงสุด | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| รองรับ Cross Fire/SLI | No |
| DVI Port | – Port |
| HDMI Port | Version 2.1a x 2 Port |
| Display Port | Version 1.4a x 3 Port |
| Option Port | – Port |
| อัตราการกินไฟ | ≈ 220 W |
| Need Power Supply | 750 W |
| Power Connectors | 1 x 16 Pin |
| การรับประกัน | 3 Years |








