| SKU | P53564-371 |
| Brand | Hewlett Packard Enterprise (HPE) |
| Model | HPE ProLiant ML350 Gen11 4410Y 2.0GHz 12-core 1P 32GB-R VROC 4LFF 800W RPS Server |
| Processor | 1x Intel® Xeon® Silver 4410Y Processor (30MB Cache, 12-Cores/24-Threads, 2.00GHz up to 3.90GHz, TDP 150W) |
| Memory | 32 GB (1×32 GB , 4800 MT/s) Notes: Runs at 4000 MT/s due to processor limitation. |
| Network | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Ctlr | Embedded Intel VROC SATA controller Notes: Embedded controller can only support SATA drive, additional storage controller is required to support SAS drive. |
| RAID Support | Software RAID : 0, 1, 5, 10 |
| Storage Drive | None Included |
| Storage Support | 4 LFF supported |
| Optical Drive | Not included (Optical Drive options available) |
| Power Supply | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit Notes: Additional Power Supply Kit (P38995-B21) provides 1+1 power redundancy feature. |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Form Factor | 4U Tower |
| Warranty | 3-Year Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | HPE |
| Series | ProLiant |
| Model | ML350 |
| Processor | 1x Intel® Xeon® Silver 4410Y Processor (30MB Cache, 12-Cores/24-Threads, 2.00GHz up to 3.90GHz, TDP 150W) |
| Memory | 32 GB (1×32 GB, 4800 MT/s) Notes: Runs at 4000 MT/s due to processor limitation. |
| Network | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Ctlr | Embedded Intel VROC SATA controller Notes: Embedded controller can only support SATA drive, additional storage controller is required to support SAS drive. |
| RAID Support | Software RAID : 0, 1, 5, 10 |
| Storage Drive | None Included |
| Storage Support | 4 LFF supported |
| Optical Drive | Not included (Optical Drive options available) |
| Power Supply | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit Notes: Additional Power Supply Kit (P38995-B21) provides 1+1 power redundancy feature. |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Form Factor | 4U Tower |




