(NXKSGST001) Notebook Acer Swift Go 14 SFG14-73-54C7 Pure Silver
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | Intel® Core™ Ultra 5 processor 125H (18M Cache, 1.2 GHz up to 4.50 GHz) / Intel EVO |
| NPU (TOPs) | 11 |
| MEMORY | 16GB LPDDR5X (onboard) |
| STORAGE | SSD 512GB NVMe PCIe Gen4 |
| Display | 14 inch OLED 2.8K (2880×1800) DCI-P3 100%, Acer CineCrystal™ (16:10), high-brightness (400 nits) |
| Graphics | Intel® Arc™ graphics |
| Keyboard | 83-/84-/87-key full-size FineTip backlit keyboard with international language support Finger print Reader Backlit Keyboard Multi-gesture Lighting touchpad |
| Operating System | Windows 11 Home Microsoft Office Home & Student 2021 (Pre-installed) |
| Camera | N/A |
| Connection ports | 2 x USB Type-C™ ports supporting: – Thunderbolt™ 4 – USB4® 40Gbps – USB charging 5 V; 3 A – DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB 3.2 Gen 1 with one featuring power off USB charging HDMI® 2.1 port with HDCP support Headphone/speaker jack microSD™ Card reader |
| Wireless | Killer Wi-Fi 7 Wireless LAN, 2×2 MU-MIMO technology, Supports Bluetooth® 5.3 or above |
| Battery | Power adapter : USB Type-C 100 W PD AC adaptor |
| Warranty | Warranty (Local) : 2 Years (Parts & Labor) Warranty Warranty (Inter) : 1 Year International Travelers Warranty |
| Bundle | Predator Canvas Slim Backpack Black |
| Option | DTS® Audio, Acer TrueHarmony™ |
| Weight | 1.3 kg (2.87 lbs.) with 3-cell battery pack |







