| Product Type | Mainboard |
| Brand | MSI |
| Model | PRO B760M-E DDR4 |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2933 , 3200 , 3200 (OC) , 3333 (OC) , 3400 (OC) , 3466 (OC) , 3600 (OC) , 3733 (OC) , 3800 (OC) , 4000 (OC) , 4200 (OC) , 4266 (OC) , 4400 (OC) , 4600 (OC) , 4800 (OC) |
| Graphic | Integrated Graphics Processor (Depends on CPU) |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, 1, 5, 10 for SATA Storage |
| M.2 | 1 x M.2 slot — • M.2_1 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260/2242 devices * SATA5 will be unavailable when installing M.2 SATA SSD in the M2_1 slot. Port |
| Details | No |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 23.6 x 20.0 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Model | PRO B760M-E DDR4 |








