| Product Type | Mainboard |
| Brand | MSI |
| Model | B550M PRO-VDH WIFI |
| Socket | AM4 (3000 Series – Matisse) , AM4 (4000 G-Series – Renoir) , AM4 (4000 Series – Renoir) , AM4 (5000 G-Series – Cezanne) , AM4 (5000 Series – Vermeer / Cezanne) |
| Wattage | 105W |
| Chipset | AMD B550 |
| Series | Ryzen 3 , Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 1866 , 2133 , 2400 , 2666 , 2666 (OC) , 2800 , 2800 (OC) , 2933 , 2933 (OC) , 3000 , 3000 (OC) , 3066 , 3066(OC) , 3200 , 3200 (OC) , 3466 (OC) , 3600 (OC) , 3733 (OC) , 3866 (OC) , 4000 (OC) , 4133 (OC) , 4266 (OC) , 4400 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x VGA port, supports resolution of 2048×1536 @50Hz, 2048×1280 @60Hz, 1920×1200 @60Hz (1) • 1 x DisplayPort, supports a maximum resolution of 4096×2160 @60Hz (1) • 1 x HDMI 2.1 port, supports a maximum resolution of 4096×2160 @60Hz (1 2) — Support HDCP 1.4 & 2.3 Maximum shared memory of 16 GB 1. Available for the processor with integrated graphics. 2. Graphics specifications may vary depending on the CPU installed. |
| Audio | Realtek ALC892/ALC897 |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices RAID 0, RAID 1 for PCIe / NVMe storage devices |
| M.2 | 2 x M.2 slots (Key M) — • M2_1 slot (from AMD Processor) – Supports PCIe 4.0/ 3.0 x4 (1) – Supports SATA 6Gb/s – Supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices — • M2_2 slot (from AMD B550 chipset) – Supports PCIe 3.0×4 – Supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices — 1. The supported specification depends on installed processor. Port |
| Details | • 1 x PCIe 4.0/ 3.0 x16 slot (PCI_E1) (1) • 2 x PCIe 3.0 x1 slots — 1. The supported specification depends on installed processor. |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek 8111HN Gigabit LAN |
| LAN Speed | 100/1000 Mbps |
| Wireless | • Wi-Fi AC – Supports Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band (2.4GHz, 5GHz) up to 433 Mbps speed. – Supports Dual Mode Bluetooth 2.1,2.1+EDR,3.0,4.0,BLE,4.2 |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | 1 x Flash BIOS Button 2 x Wi-Fi Antenna connectors |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Model | B550M PRO-VDH WIFI |








