| Product Type | Mainboard |
| Brand | Gigabyte |
| Model | B550M DS3H (rev. 1.7) |
| Socket | AM4 (3000 Series – Matisse) , AM4 (4000 G-Series – Renoir) , AM4 (4000 Series – Renoir) , AM4 (5000 G-Series – Cezanne) , AM4 (5000 Series – Vermeer / Cezanne) |
| Wattage | 105W |
| Chipset | AMD B550 |
| Series | Ryzen 3 , Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2933 , 3200 , 3200 (OC) , 3400 (OC) , 3466 (OC) , 3600 (OC) , 3733 (OC) , 3866 (OC) , 4000 (OC) , 4133 (OC) , 4266 (OC) , 4400 (OC) , 4600 (OC) , 4733 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Integrated Graphics Processor: — • 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920×1200@60 Hz * The DVI-D port does not support D-Sub connection by adapter. • 1 x DisplayPort, supporting a maximum resolution of 5120×2880@60 Hz * Support for DisplayPort 1.4 version, HDCP 2.3, and HDR. • 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096×2160@60 Hz * Support for HDMI 2.1 version, HDCP 2.3, and HDR. — Support for up to 3 displays at the same time Maximum shared memory of 16 GB |
| Audio | Realtek ALC1220-VB |
| Audio Detail | 2/4/5.1/7.1-channel |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices |
| M.2 | 2 x M.2 Connectors — • 1 x M.2 connector (M2A_CPU), integrated in the CPU, supporting Socket 3, M key, type 2280/22110 SSDs: – AMD Ryzen 5000 Series/3000 Series Processors support SATA and PCIe 4.0×4/x2 SSDs – AMD Ryzen 5000 G-Series/4000 G-Series Processors support SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSDs — • 1 x M.2 connector (M2B_SB), integrated in the Chipset, supporting Socket 3, M key, type 2280 SSDs: – Supporting SATA and PCIe 3.0 x2 SSDs Port |
| Details | • 1 x PCI Express x16 slot (PCIEX16), integrated in the CPU: – AMD Ryzen 5000 Series*/3000 Series Processors support PCIe 4.0 x16 mode * Actual support may vary by AMD CPU’s specification. – AMD Ryzen 5000 G-Series/4000 G-Series Processors support PCIe 3.0×16 mode * For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot. — • 1 x PCI Express x16 slot (PCIEX4), integrated in the Chipset: – Supporting PCIe 3.0 x4 mode — • 1 x PCI Express x1 slot (PCIEX1), integrated in the Chipset: – Supporting PCIe 3.0 x1 mode |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 3.0 x4 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 1Gb Ethernet |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | 1 Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Model | B550M DS3H (rev. 1.7) |







