| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | TUF GAMING B760M-PLUS D4 |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2800 , 2933 , 3000 , 3000 (OC) , 3200 , 3200 (OC) , 3333 (OC) , 3400 (OC) , 3466 (OC) , 3600 (OC) , 3733 (OC) , 4000 (OC) , 4266 (OC) , 4400 (OC) , 4600 (OC) , 4800 (OC) , 5000 (OC) , 5066 (OC) , 5333 (OC) |
| Graphic | CPU with Integrated Graphics Required — 1 x DisplayPort** 1 x HDMI port*** * Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to www.intel.com for any updates. ** Supports max. 4K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4. ***Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | Intel Rapid Storage Technology supports SATA RAID 0/1/5/10. |
| M.2 | 2 x M.2 Slot(s) — Intel 13th & 12th Gen Processors • M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) — Intel B760 Chipset • M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) Port |
| Details | Intel 13th & 12th Gen Processors • 1 x PCIe 5.0 x16 slot Intel B760 Chipset • 1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode) • 1 x PCIe 4.0 x1 slot – To ensure compatibility of the device installed, please refer to https://www.asus.com/support/ for the list of supported peripherals. |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 1 x PCIe 5.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 5 x Audio Jacks 1 x Optical S/PDIF Out Port |
| PS/2 | No |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 4 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | TUF GAMING B760M-PLUS D4 |








