| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | TUF GAMING A620M-PLUS |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD A620 |
| Series | Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 4800 , 5000 , 5000 (OC) , 5200 , 5200 (OC) , 5400 (OC) , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU With Integrated Graphics. — • 2 x DisplayPort** • 1 x HDMI port*** — * Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to AMD CPU specifications. ** Support max. 8K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4. *** Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices RAID 0, RAID 1, RAID 10 for M.2 NVMe storage devices |
| M.2 | 2 x M.2 slots — AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors • M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) • M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) Port |
| Details | AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors* • 1 x PCIe 4.0 x16 slot — AMD A620 Chipset • 2 x PCIe 3.0 x1 slots — * Please check the PCIe bifurcation table on the support site (https://www.asus.com/support/FAQ/1037507/). – To ensure compatibility of the device installed, please refer to https://www.asus.com/support/ for the list of supported peripherals. |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 2 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | 1 x BIOS FlashBack button |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | TUF GAMING A620M-PLUS |








