| Product Type | Mainboard |
| Brand | MSI |
| Model | PRO B760M-P |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 192 GB |
| Speed | 4800 , 5000 , 5000 (OC) , 5200 , 5200 (OC) , 5400 , 5400 (OC) , 5600 , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6800 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x HDMI Support HDMI 1.4, maximum resolution of 4K 30Hz* • 1 x DisplayPort • 1 x VGA |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 for SATA storage devices |
| M.2 | 2 x M.2 slots (Key M) — • M2_1 slot (From CPU) -Supports up to PCIe 4.0 x4 -Supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices — • M2_2 slot* (From B760 chipset) -Supports up to PCIe 4.0 x4 -Supports up to SATA 6Gb/s -Supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices * SATA5 will be unavailable when installing M.2 SATA SSD in the M2_2 slot. |
| Details | • 1 x PCIe x16 slot – PCI_E1 slot (From CPU) -Supports PCIe 4.0 x16 — • 2 x PCIe x1 slots -PCI_E2 & PCI_E3 slots (From B760 chipset) -Support PCIe 4.0 x1 |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 4.0 x1 Slot |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 2 Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Model | PRO B760M-P |








