| Product Type | Mainboard |
| Brand | MSI |
| Model | PRO B650M-P |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD B650 |
| Series | Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 192 GB |
| Speed | 4800 , 5000 (OC) , 5200 (OC) , 5400 (OC) , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6800 (OC) , 7000 (OC) , 7200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x HDMI Support HDMITM 2.1, maximum resolution of 4K 60Hz* • 1 x DisplayPort Supports DP 1.4, maximum resolution of 4K 60Hz* • 1 x VGA Support VGA, maximum resolution of 1920×1200 60Hz* — *Available only on processors featuring integrated graphics. Graphics specifications may vary depending on the CPU installed. |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices RAID 0, RAID 1 for PCIe / NVMe storage devices |
| M.2 | 2 x M.2 slots (Key M) — • M2_1 slot (From CPU) – Supports up to PCIe 4.0 x4 – Supports 2260/2280 storage devices — • M2_2 slot (From B650 chipset) – Supports up to PCIe 4.0 x4 – Supports 2260/2280 storage devices Port |
| Details | • 1 x PCIe x16 slot (From CPU) -Supports up to PCIe 4.0 x16 — • 2 x PCIe x1 slots (From B650 chipset) – Supports up to PCIe 3.0 x1 |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek 8125BG 2.5G LAN |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 x USB 3.2 Gen 2 10Gbps Type-A 2 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | 1 x Flash BIOS button |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.3 x 24.3 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Model | PRO B650M-P |








