| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | ROG MAXIMUS Z790 APEX ENCORE |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel Z790 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 96 GB |
| Speed | 4800 , 5000 , 5000 (OC) , 5200 , 5200 (OC) , 5400 , 5400 (OC) , 5600 , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6800 (OC) , 7000 (OC) , 7200 (OC) , 7400 (OC) , 7600 (OC) , 7800 (OC) , 8000 (OC) , 8200 (OC) , 8400 (OC) |
| Graphic | No |
| Audio | ROG SupremeFX ALC4080 |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 for SATA storage devices RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 for PCIe / NVMe storage devices |
| M.2 | 5 x M.2 slots — Intel Core Processors (14th & 13th & 12th Gen) • M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 5.0 x4 mode)** • M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) — Intel Z790 Chipset • M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 & SATA modes) • DIMM.2_1 slot (Key M) via ROG DIMM.2, type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode) • DIMM.2_2 slot (Key M) via ROG DIMM.2, type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode) — * M.2_1 shares bandwidth with PCIEX16(G5)_2 and PCIEX16(G5)_1. When M.2_1 is occupied with SSD device, PCIEX16(G5)_2 will be disabled and PCIEX16(G5)_1 will run x8 only. Port |
| Details | Intel Core Processors (14th & 13th & 12th Gen)* • 2 x PCIe 5.0 x16 slots (supports x16 or x8/x8 modes)** — Intel Z790 Chipset • 2 x PCIe 4.0 x4 slot — * Please check the PCIe bifurcation table on the support site (https://www.asus.com/support/FAQ/1037507/). ** M.2_1 shares bandwidth with PCIEX16(G5)_2 and PCIEX16(G5)_1. When M.2_1 is occupied with SSD device, PCIEX16(G5)_2 will be disabled and PCIEX16(G5)_1 will run x8 only. – To ensure compatibility of the device installed, please refer to https://www.asus.com/support/ for the list of supported peripherals. |
| Slot | 2 x PCIe 4.0 x4 Slot , 2 x PCIe 5.0 x16 Slot |
| LAN | Intel 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | • Intel Wi-Fi 7* – 2×2 Wi-Fi 7 (802.11be)** – Supports 2.4/5/6GHz frequency band*** – Support Wi-Fi 7 320MHz bandwidth, up to 5.8Gbps transfer rate. — • Bluetooth v5.4**** — * Compatible with Windows 11 or later. ** Wi-Fi 7 MLO(Multi-link Operation) full functions support will be ready in Windows 11 2024 Platform (Windows 11 24H2) or later. *** Wi-Fi 6GHz frequency band and bandwidth regulatory may vary between countries. **** The Bluetooth version may vary, please refer to the Wi-Fi module manufacturer’s website for the latest specifications. |
| USB 2.0 | – Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 20Gbps (1 x USB Type-C) 5 x USB 10Gbps (5 x Type-A) 4 x USB 5Gbps (4 x Type-A) Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | – Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 5 x Audio Jacks 1 x Optical S/PDIF Out Port |
| PS/2 | 1 x PS/2 Keyboard (purple) Port 1 x PS/2 Mouse (green) Port |
| Additional | 1 x Wi-Fi Module 1 x BIOS FlashBack button 1 x Clear CMOS button |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | ATX |
| Power Connector | 24 + 8 + 8 Pin |
| Dimension | 30.5 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | ROG MAXIMUS Z790 APEX ENCORE |








