| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | PRIME B760M-A |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 125W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 4800 , 5000 , 5000 (OC) , 5200 , 5200 (OC) , 5400 , 5400 (OC) , 5600 , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6800 (OC) , 7000 (OC) , 7200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x DisplayPort** • 2 x HDMI ports*** — * Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to www.intel.com for any updates. ** Supports max. 4K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4. *** Supports 4K@60Hz as specified in HDMITM 2.1. |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 for SATA Storage Devices |
| M.2 | 2 x M.2 slots — Intel 13th & 12th Gen Processors • M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) — Intel B760 Chipset • M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) Port |
| Details | Intel 13th & 12th Gen Processors • 1 x PCIe 4.0 x16 slot — Intel B760 Chipset • 1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode) • 1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x1 mode) — Note: To ensure compatibility of the device installed, please refer to https://www.asus.com/support/ for the list of supported peripherals. |
| Slot | 3 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 2 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | PRIME B760M-A |







