| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD B650 |
| Series | Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 4800 , 5000 , 5000 (OC) , 5200 , 5200 (OC) , 5400 (OC) , 5600 (OC) , 5800 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x DisplayPort* • 1 x HDMI port** — * Supports max. 8K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4. **Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. |
| Audio | ROG SupremeFX ALC4080 |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA Storage Devices RAID 0, RAID 1, RAID 10 for NVMe Storage Devices |
| M.2 | 3 x M.2 slots — AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors • M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280(supports PCIe 5.0 x4 mode) • M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode) — AMD B650 Chipset • M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode)** — ** M.2_3 slot shares bandwidth with PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode) When M.2_3 slot is operating in PCIe mode, M.2_3 will be disabled. Port |
| Details | AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors • 1 x PCIe 5.0 x16 slot — AMD B650 Chipset • 1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode)* • 2 x PCIe 4.0/3.0 x1 slots — * PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode) from AMD B650 Chipset shares bandwidth with M.2_3. |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 1 x PCIe 5.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x1 Slots |
| LAN | Intel 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | • Wi-Fi 6E – 2×2 Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) – Supports 2.4/5GHz frequency band • Bluetooth v5.2 — * Wi-Fi 6E 6GHz regulatory may vary between countries, and function will be ready in Windows 11 or later. |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 5 Port |
| PS/2 | No |
| Additional | 1 x Wi-Fi Module 1 x BIOS FlashBack button |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | ATX |
| Power Connector | 24 + 4 + 8 Pin |
| Dimension | 30.5 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI |








