| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | PRIME H610M-K D4-CSM |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 125W |
| Chipset | Intel H610 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2800 , 2933 , 3000 , 3200 , 3200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x D-Sub port • 1 x HDMI port** — * Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to www.intel.com for any updates. ** Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 7.1 Surround Sound High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | No |
| M.2 | 1 x M.2 slot — Intel H610 Chipset • M.2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 3.0 x4 & SATA modes) — * The M.2 slot shares bandwidth with the SATA6G_4 port. When a device in SATA mode is installed on the M.2 slot, the SATA6G_4 port cannot be used. Port |
| Details | Intel 13th & 12th Gen Processors • 1 x PCIe 4.0 x16 slot — Intel H610 Chipset • 1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 1Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 23.4 x 20.3 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | PRIME H610M-K D4-CSM |







