| CPU | Intel® Core™ i7-13700KF Processor 3.4GHz (30M Cache, up to 5.4GHz, 16 cores) |
| Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® RTX3070 8GB DDR6 |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | Wired optical mouse (USB) / Wired keyboard (USB) (Screen Eng Only) |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2x USB 2.0 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Port | 1x HDMI 2.0a, 1x RJ45 Gigabit Ethernet, 3 x Audio jacks, 1x 3.5mm combo audio jack |
| Sound / Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |
| Network | WWi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card, Realtek RTL8125BG 10/100/1000 |
| Power Supply | 600W power supply (80+ Gold, peak 600W) |
| OS | Windows 11 (64bit) (Home) |
| Other | https://rog.asus.com/th/desktops/small-form-factor/rog-g22ch-series/spec/ |
| Weight | 8.4 Kg |
| Warranty | 3 Year Onsite |
| Color | Extreme Dark Gray |
| Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM |
|---|---|
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® RTX3070 8GB DDR6 |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | Wired optical mouse (USB) / Wired keyboard (USB) (Screen Eng Only) |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2x USB 2.0 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Port | 1x HDMI 2.0a, 1x RJ45 Gigabit Ethernet, 3 x Audio jacks, 1x 3.5mm combo audio jack |
| Network | WWi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card, Realtek RTL8125BG 10/100/1000 |
| Power Supply | 600W power supply (80+ Gold, peak 600W) |
| OS | Windows 11 (64bit) (Home) |
| Warranty | 3 Year Onsite |
| Color | Extreme Dark Gray |
| Weight | 8.4 Kg |
| Sound / Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |






