| Product Number | RR-212TW-16PW-R1 |
| Color | White & Silver |
| CPU Socket | LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156, AM5, AM4 |
| Dimensions (L x W x H) | 120 x 108 x 160 mm / 4.7 x 4.3 x 6.23 inch |
| Heat Sink Material | 4 Heat Pipes, Direct Contact, Aluminum Fins |
| Fan Dimensions (L x W x H) | 120 x 120 x 25 mm / 4.7 x 4.7 x 1 inch |
| Fan Profiles | White |
| Fan Quantity | 2 PCS |
| Fan Speed | 600-1600 RPM (PWM) ± 10% |
| Fan Airflow | 66.3 CFM (Max) |
| Fan Air Pressure | 1.7 mmH₂O (Max) |
| Fan MTTF | >40,000 Hours |
| Fan Noise Level | 31 dBA (Max) |
| Fan Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Fan Power Connector | 4-Pin (PWM) |
| Fan Rated Voltage | 12 VDC |
| Fan Rated Current | 0.19A |
| Fan Safety Current | 0.32A |
| Fan Power Consumption | 2.28W |
| Warranty | 2 years |
| Heatpipes | 4 |
| Series | Hyper |
| Cooler Type | Air Cooler |
n
[block id=”short-description-product”]






