| SKU | B00W2AT#AKL |
| Brand | HP |
| Model | 250R G9 |
| Display | 15.6″ diagonal FHD (1920 x 1080) narrow bezel anti-glare 250 nits 45% NTSC 720p HD camera |
| Processor | Intel Core i5-1335U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.6 GHz Turbo) |
| RAM | 16GB (1x16GB) DDR4 3200 CR |
| Storage | 512GB PCIe NVMe Value SSD |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Touch Screen | None |
| Port | 1x USB-C 10Gbps; 2x USB-A 5Gbps; 1x AC power; 1x HDMI 1.4b; 1x RJ-45; 1x combo jack |
| Camera | 720p HD camera |
| Battery | BATT 3C 41 WHr Long Life, ACADPT HP 45W 4.5mmnPFCRtAngSmt |
| Keyboard | Full-size (THAI-ENG) with numeric keypad |
| Numpad | Yes |
| Wireless | WLAN Wi-Fi6 +BT 5.3 w/1AntfPLACvr |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimension | 35.8 x 24.2 x 1.48 |
| Weight | Starting at 1.74 kg |
| Warranty | 1 year carry-in |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A |
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5-1335U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.6 GHz Turbo) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 16GB (1x16GB) DDR4 3200 CR |
| STORAGE | 512GB PCIe NVMe Value SSD |
| Display | 15.6″ diagonal FHD (1920 x 1080) narrow bezel anti-glare 250 nits 45% NTSC 720p HD camera |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Keyboard | Full-size (THAI-ENG) with numeric keypad |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Camera | 720p HD camera |
| Connection ports | 1x USB-C 10Gbps;2x USB-A 5Gbps;1x AC power;1x HDMI 1.4b;1x RJ-45;1x combo jack |
| Wireless | WLAN Wi-Fi6 +BT 5.3 w/1AntfPLACvr |
| Battery | BATT 3C 41 WHr Long Life, ACADPT HP 45W 4.5mmnPFCRtAngSmt |
| Warranty | 1 year carry-in |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting at 1.74 kg |






