| Rated Capacity | 850 VA / 450 W |
| Norminal Input Voltage | 220 Vac +/- 25% |
| Input Frequency | 50 Hz +/- 10% |
| Input Connections | Plug AC 3 pin |
| Cord Length | 1.5 m |
| Battery Type | Sealed Lead-Acid Battery |
| Technical Recharge time | 4-6 hours (90% affer fully discharged) |
| Waveform Type | Modified Sine Wave |
| Output Frequency Sync to Mains | 50Hz +/-1% |
| Color | Black |
| Weight | 4.2 Kg |
| Warranty | 2 Years |
| Option | N/A |
[block id=”short-description-product”]





