| CPU | Intel® Core™ Ultra 5 125H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, Max Turbo up to 4.5GHz, 18MB |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5x-7467 |
| Hard Disk | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Card | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Backlit, Thai |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 |
| Port | 1x HDMI® 1.4b 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microSD card reader |
| Sound / Audio | High Definition (HD) Audio |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio™ |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Network | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.2 |
| Battery | 57Wh |
| Power Supply | 65W USB-C® Slim (Wall-mount) |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.82 kg |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 5 125H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, Max Turbo up to 4.5GHz, 18MB |
|---|---|
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5x-7467 |
| Hard Disk | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Card | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 16" WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Backlit, Thai |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 |
| Port | 1x HDMI® 1.4b 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microSD card reader |
| Sound / Audio | High Definition (HD) Audio |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio™ |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Network | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.2 |
| Battery | 57Wh |
| Power Supply | 65W USB-C® Slim (Wall-mount) |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.82 kg |








