| SKU | GXE3-6000IRT4UXL |
| Brand | Vertiv |
| Series | GXE3 Series |
| Power Factor | 1 |
| Topology | True Online |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Power Capacity | 6000 VA / 6000 W |
| Nominal Output Voltage | 220/230 (Default)/240 |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Output Connections | Hardwired |
| Universal Output | None |
| Nominal Input Voltage | 100 – 288 (default) 230V |
| Input Frequency | 40 – 70Hz |
| Input Connections | Hardwired |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Typical Recharge Time | 3 hr @ 90% |
| LCD Display | Yes |
| Form Factor | Rack 4U/Tower |
| Dimension | 430 x 750 x 173 |
| Weight | 70 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| N/A |
| SKU | GXE3-6000IRT4UXL |
|---|---|
| Brand | Vertiv |
| Series | GXE3 Series |
| Power Factor | 1 |
| Topology | True Online |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Power Capacity | 6000 VA / 6000 W |
| Nominal Output Voltage | 220/230 (Default)/240 |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Output Connections | Hardwired |
| Universal Output | None |
| Nominal Input Voltage | 100 – 288 (default) 230V |
| Input Frequency | 40 – 70Hz |
| Input Connections | Hardwired |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Typical Recharge Time | 3 hr @ 90% |
| LCD Display | Yes |
| Form Factor | Rack 4U/Tower |
| Dimension | 430 x 750 x 173 |
| Weight | 70 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |





