| SKU | GXE3-3000IMT |
| Brand | Vertiv |
| Series | GXE3 Series |
| Power Factor | 0.9 |
| Topology | True Online |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Power Capacity | 3000 VA / 2700 W |
| Nominal Output Voltage | 220/230 (default) /240 V |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Output Connections | 8x IEC60320 C13; 1x IEC60230 C19 |
| Universal Output | None |
| Nominal Input Voltage | 110 – 290 (default) 230V |
| Input Frequency | 40 – 70Hz |
| Input Connections | IEC60320 C20 |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Typical Recharge Time | <4 hr @ 90% |
| LCD Display | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Dimension | 200 x 425 x 345 mm |
| Weight | 27.7 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| N/A |
| SKU | GXE3-3000IMT |
|---|---|
| Brand | Vertiv |
| Series | GXE3 Series |
| Power Factor | 0.9 |
| Topology | True Online |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Power Capacity | 3000 VA / 2700 W |
| Nominal Output Voltage | 220/230 (default) /240 V |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Output Connections | 8x IEC60320 C13; 1x IEC60230 C19 |
| Universal Output | None |
| Nominal Input Voltage | 110 – 290 (default) 230V |
| Input Frequency | 40 – 70Hz |
| Input Connections | IEC60320 C20 |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Typical Recharge Time | <4 hr @ 90% |
| LCD Display | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Dimension | 200 x 425 x 345 mm |
| Weight | 27.7 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |





