| Rated Capacity | 1000 VA / 550 W |
| Norminal Input Voltage | 220V/230VAC |
| Input Frequency | 50/60 Hz +/- 5 Hz auto-sensing |
| Input Connections | N/A |
| Cord Length | 1.2m |
| Battery Type | Lead-acid battery |
| Technical Recharge time | 6-8hrs |
| Waveform Type | Modified Sine Wave |
| Output Frequency Sync to Mains | 50/60 Hz +/- 1 Hz sync to mains |
| Color | Black |
| Weight | 5.5 kg. |
| Warranty | 2 Years |
| Option | N/A |
[block id=”short-description-product”]






