| SKU | P60637-B21 |
| Brand | Hewlett Packard Enterprise (HPE) |
| Model | HPE ProLiant DL380 Gen11 6426Y 2.5GHz 16-core 1P 32GB-R MR408i-o NC 8SFF 800W PS Server |
| Processor | 1x Intel® Xeon® Gold 6426Y Processor (37.5MB Cache, 16-Cores/32-Threads, 2.50GHz up to 4.10GHz, TDP 185W) |
| Memory | 32 GB RDIMM 2R 4800 MT/s (1x 32 GB) |
| Network | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Ctlr | Embedded SW RAID with 14 SATA ports (12-ports accessible), choice of HPE modular Smart Array and PCIe plug-in controller. |
| RAID Support | Software RAID : 0, 1, 5, 10 |
| Storage Drive | None Included |
| Storage Support | 12 LFF CTO Server |
| Optical Drive | Not included (Optical Drive options available) |
| Power Supply | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO 6 |
| Form Factor | 2U Rack server |
| Warranty | 3-Year Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | HPE |
| Series | ProLiant |
| Model | DL380 |
| Processor | 1x Intel® Xeon® Gold 6426Y Processor (37.5MB Cache, 16-Cores/32-Threads, 2.50GHz up to 4.10GHz, TDP 185W) |
| Memory | 32 GB RDIMM 2R 4800 MT/s (1x 32 GB) |
| Network | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Ctlr | Embedded SW RAID with 14 SATA ports (12-ports accessible), choice of HPE modular Smart Array and PCIe plug-in controller. |
| RAID Support | Software RAID : 0, 1, 5, 10 |
| Storage Drive | None Included |
| Storage Support | 12 LFF CTO Server |
| Optical Drive | Not included (Optical Drive options available) |
| Power Supply | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO 6 |
| Form Factor | 2U Rack server |




