| SKU | P58417-B21 |
| Brand | Hewlett Packard Enterprise (HPE) |
| Model | HPE ProLiant DL380 Gen11 6430 2.1GHz 32-core 1P 32GB-R NC 8SFF 1000W PS Server |
| Processor | 1x Intel® Xeon® Gold 6430 Processor (60MB Cache, 32-Cores/64-Threads, 2.10GHz up t o 3.40GHz, TDP 270W) |
| Memory | 64GB(2x 32 GB) RDIMM 2R 4800 MT/s (2x 32 GB) |
| Network | Broadcom BCM57414 Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Ctlr | Embedded SW RAID with 14 SATA ports (12-ports accessible), and optional choice of HPE modular MegaRAID controller. |
| RAID Support | Software RAID : 0, 1, 5, 10 |
| Storage Drive | None Included |
| Storage Support | 8 SFF CTO Server (upgradeable to 24SFF front + 2SFF rear) |
| Optical Drive | Not included (Optical Drive options available) |
| Power Supply | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO 6 |
| Form Factor | 2U Rack server |
| Warranty | 3-Year Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |
| Product Type | Server |
|---|---|
| Brand | HPE |
| Series | ProLiant |
| Model | DL380 |
| Processor | 1x Intel® Xeon® Gold 6430 Processor (60MB Cache, 32-Cores/64-Threads, 2.10GHz up t o 3.40GHz, TDP 270W) |
| Memory | 64GB(2x 32 GB) RDIMM 2R 4800 MT/s (2x 32 GB) |
| Network | Broadcom BCM57414 Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Ctlr | Embedded SW RAID with 14 SATA ports (12-ports accessible), and optional choice of HPE modular MegaRAID controller. |
| RAID Support | Software RAID : 0, 1, 5, 10 |
| Storage Drive | None Included |
| Storage Support | 8 SFF CTO Server (upgradeable to 24SFF front + 2SFF rear) |
| Optical Drive | Not included (Optical Drive options available) |
| Power Supply | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO 6 |
| Form Factor | 2U Rack server |




