| CPU | Intel® Core™ i5-1235U Processor (12MB Smart Cache,1.3GHz Performance-core Max Turbo up to 4.4GHz) |
| Memory | RAM 8GB DDR4 (1x8GB SO-DIMM) |
| Hard Disk | 512GB M.2 SSD PCIe Gen4 NVMe |
| Graphic Card | Intel UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch Full HD IPS (1920 x 1080) Acer ComfyView™ |
| TouchScreen | None Touch |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit keyboard |
| USB | 1 x USB Type-C™ port supporting:(USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)Thunderbolt™4,DisplayPort over USB-C,USB charging 5 V; 3 A,DC-in port 20 V; 65 W) 3 x USB 3.2 Gen 1 ports with one featuring power-off USB charging |
| Port | 1x HDMI® 2.1 port with HDCP support, 1x Ethernet (RJ-45) port, DC-in jack for AC adapter |
| Camera | 720p HD Camera with Acer TNR Solution |
| Network | 802.11ac 2×2 MU-MIMO wireless LAN, Supports Bluetooth® 5.0 Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Power Supply | 3-pin 65 W AC adapter |
| OS | Windows 11 Home 64-bit + Office H&S 2021 |
| Weight | 1.76kg |
| Warranty | 2 Years Warranty (Parts & Labor) & 1 Year International Traveling Warranty |
| Color | Steel Gray |
| CPU | Intel® Core™ i5-1235U Processor (12MB Smart Cache, 1.3GHz Performance-core Max Turbo up to 4.4GHz) |
|---|---|
| Memory | RAM 8GB DDR4 (1x8GB SO-DIMM) |
| Hard Disk | 512GB M.2 SSD PCIe Gen4 NVMe |
| Graphic Card | Intel UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch Full HD IPS (1920 x 1080) Acer ComfyView™ |
| TouchScreen | None Touch |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit keyboard |
| USB | 1 x USB Type-C™ port supporting:(USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)Thunderbolt™4, DisplayPort over USB-C, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W) 3 x USB 3.2 Gen 1 ports with one featuring power-off USB charging |
| Port | 1x HDMI® 2.1 port with HDCP support, 1x Ethernet (RJ-45) port, DC-in jack for AC adapter |
| Sound / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera with Acer TNR Solution |
| Network | 802.11ac 2×2 MU-MIMO wireless LAN, Supports Bluetooth® 5.0 Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Power Supply | 3-pin 65 W AC adapter |
| OS | Windows 11 Home 64-bit + Office H&S 2021 |
| Weight | 1.76kg |
| Warranty | 2 Years Warranty (Parts & Labor) & 1 Year International Traveling Warranty |
| Color | Steel Gray |
| Speaker | |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




