| CPU | 11th Generation Intel® Core™ i5-1135G7 Processor (8MB Smart Cache,2.4GHz up to 4.2GHz) |
| Memory | 8GB DDR4 (onboard) |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe Gen3 |
| Graphic Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch Full HD (1920 x 1080) Acer ComfyView™ |
| TouchScreen | None |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 ports , 1 x USB 2.0 port |
| Port | HDMI® 2.0 port with HDCP support, Ethernet (RJ-45) port, DC-in jack for AC adapter, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Camera | Acer webcam 640 x 480 resolution |
| Network | 802.11ac 2×2 MU-MIMO technology, Bluetooth® 5.0, Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready |
| Battery | 36.7 Wh 2-cell Li-ion battery pack |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty (Parts & Labor) & 1 Year International Traveling Warranty |
| Color | Pure Silver |
| CPU | 11th Generation Intel® Core™ i5-1135G7 Processor (8MB Smart Cache, 2.4GHz up to 4.2GHz) |
|---|---|
| Memory | 8GB DDR4 (onboard) |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe Gen3 |
| Graphic Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch Full HD (1920 x 1080) Acer ComfyView™ |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 ports, 1 x USB 2.0 port |
| Port | HDMI® 2.0 port with HDCP support, Ethernet (RJ-45) port, DC-in jack for AC adapter, 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Sound / Audio | |
| Camera | Acer webcam 640 x 480 resolution |
| Network | 802.11ac 2×2 MU-MIMO technology, Bluetooth® 5.0, Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready |
| Battery | 36.7 Wh 2-cell Li-ion battery pack |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty (Parts & Labor) & 1 Year International Traveling Warranty |
| Color | Pure Silver |
| Speaker | |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




