| Product Type | NOTEBOOK |
| Brand | ACER |
| CPU | 12th Generation Intel® Core™ i5-12450H Processor (12MB Smart Cache, 2.0GHz Performance-core Max Turbo up to 4.4GHz) |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Hard Disk | SSD 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Graphic Card | Intel® Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch IPS Full HD (1920 x 1200) Acer ComfyView™, 45% NTSC color gamut |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Keyboard |
| USB | 1 x USB Type-C™ port supporting USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps) USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB 3.2 Gen 1 with one featuring power-off USB charging |
| Port | DisplayPort over USB-C HDMI® 1.4 port with HDCP support 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Camera | Camera FHD |
| Network | Wi-Fi AX Wireless LAN 2×2 MU-MIMO , Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Battery | 3-cell |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.79 kg |
| Warranty | 2 Years (Parts & Labor) |
| Color | Light Silver |
| CPU | 12th Generation Intel® Core™ i5-12450H Processor (12MB Smart Cache, 2.0GHz Performance-core Max Turbo up to 4.4GHz) |
|---|---|
| Memory | 16GB DDR5 |
| Hard Disk | SSD 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Graphic Card | Intel® Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch IPS Full HD (1920 x 1200) Acer ComfyView™, 45% NTSC color gamut |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Keyboard |
| USB | 1 x USB Type-C™ port supporting USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps) USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB 3.2 Gen 1 with one featuring power-off USB charging |
| Port | DisplayPort over USB-C HDMI® 1.4 port with HDCP support 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Camera | Camera FHD |
| Network | Wi-Fi AX Wireless LAN 2×2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Battery | 3-cell |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.79 kg |
| Warranty | 2 Years (Parts & Labor) |
| Color | Light Silver |







