| CPU | AMD Ryzen™ 7 7735HS octa-core processor (4MB L2 cache, 16MB L3 cache, 3.2GHz Up to 4.7GHz) |
| Memory | 8GB DDR5 (1x8GB SODIMM) |
| Hard Disk | 512 GB M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 (4GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch Full HD (1920 x 1080) IPS 165 Hz,sRGB 100%,3 ms Overdrive |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | 4 Zone RGB-backlit keyboard |
| USB | 1 x USB Type-C™ port : USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), 2 x USB 3.2 Gen 2 ports with one featuring power-off USB charging, 1 x USB 3.2 Gen 1 port |
| Port | • HDMI® 2.1 port with HDCP support • Ethernet (RJ-45) port • 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone • DC-in jack for AC adapter |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio, Acer TrueHarmony technology |
| Camera | Video conferencing : UFC with • Narrow USB HD camera • Compatible with Windows • 1280 x 720 resolution • 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction • Blue Glass lens • Dual Mic (33 mm + 33 mm) • 86 x 3.2 x 2.6 mm |
| Network | • Wi-Fi 6E with 2X2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.2 and later • Killer™ Ethernet E2600,10/100/1000 Mbps |
| Battery | • 57.5 Wh 4-cell Li-ion battery |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Weight | 2.5 kg (5.51 lbs.) with 4-cell battery pack |
| Warranty | 3 Years (Parts & Labor & Onsite) & 1 Year International Traveling |
| Color | Obsidian Black |
| CPU | AMD Ryzen™ 7 7735HS octa-core processor (4MB L2 cache, 16MB L3 cache, 3.2GHz Up to 4.7GHz) |
|---|---|
| Memory | 8GB DDR5 (1x8GB SODIMM) |
| Hard Disk | 512 GB M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 (4GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6 inch Full HD (1920 x 1080) IPS 165 Hz, sRGB 100%, 3 ms Overdrive |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | 4 Zone RGB-backlit keyboard |
| USB | 1 x USB Type-C™ port : USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), 2 x USB 3.2 Gen 2 ports with one featuring power-off USB charging, 1 x USB 3.2 Gen 1 port |
| Port | • HDMI® 2.1 port with HDCP support • Ethernet (RJ-45) port • 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone • DC-in jack for AC adapter |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio, Acer TrueHarmony technology |
| Camera | Video conferencing : UFC with • Narrow USB HD camera • Compatible with Windows • 1280 x 720 resolution • 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction • Blue Glass lens • Dual Mic (33 mm + 33 mm) • 86 x 3.2 x 2.6 mm |
| Network | • Wi-Fi 6E with 2X2 MU-MIMO, Supports Bluetooth® 5.2 and later • Killer™ Ethernet E2600, 10/100/1000 Mbps |
| Battery | • 57.5 Wh 4-cell Li-ion battery |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Weight | 2.5 kg (5.51 lbs.) with 4-cell battery pack |
| Warranty | 3 Years (Parts & Labor & Onsite) & 1 Year International Traveling |
| Color | Obsidian Black |
| Speaker | |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




