| SKU | BX1100LI-MS |
| Brand | APC |
| Model | UPS “APC” Back-UPS 1100VA/550W |
| Output Power Capacity | 1100VA/550W |
| Nominal Output Voltage | 230V |
| Topology | Line Interactive |
| Output Connections | (2) IEC 320 C13 (Battery Backup) 4 x Universal Sockets |
| Nominal Input Voltage | 230V |
| Input Connections | IEC-320 C14, NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range for Main Operation | 150 – 280 V |
| Typical Recharge Time | 6hour(s) |
| Control Panel | LED status display with On Line : On Battery : Replace Battery and Overload indicators |
| Height | 25 cm |
| Width | 44 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 8.83 KG |
| Warranty | 2 Yrs./Onsite Swap |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A | |
| N/A |
| SKU | BX1100LI-MS |
|---|---|
| Brand | APC |
| Model | UPS “APC” Back-UPS 1100VA/550W |
| Output Power Capacity | 1100VA/550W |
| Nominal Output Voltage | 230V |
| Topology | Line Interactive |
| Output Connections | (2) IEC 320 C13 (Battery Backup) 4 x Universal Sockets |
| Nominal Input Voltage | 230V |
| Input Connections | IEC-320 C14, NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range for Main Operation | 150 – 280 V |
| Typical Recharge Time | 6hour(s) |
| Control Panel | LED status display with On Line : On Battery : Replace Battery and Overload indicators |
| Height | 25 cm |
| Width | 44 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 8.83 KG |
| Warranty | 2 Yrs./Onsite Swap |





