| BRAND | MSI |
| Model | GeForce RTX 4060 Ti VENTUS 2X BLACK 8G OC |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| Chipset | Nvidia |
| Series | Nvidia GeForce 40 Series |
| GPU Model | GeForce RTX 4060 Ti |
| ความเร็ว GPU | Boost : 2565 MHzExtreme Performance : 2580 MHz |
| ความเร็ว RAM | 18 Gbps |
| ขนาดความจุ RAM | 8 GB |
| ชนิดของ RAM | GDDR6 |
| CUDA Core / Compute Units / Stream Processor | 4352 |
| Length | 199 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 42 mm |
| Bus Width | 128 bit |
| ความละเอียดสูงสุด | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| รองรับ Cross Fire/SLI | No |
| DVI Port | – Port |
| HDMI Port | 1 (Version 2.1a) Port |
| Display Port | 3 (Version 1.4a) Port |
| Option Port | – Port |
| อัตราการกินไฟ | 160 W |
| Need Power Supply | 550 W |
| Power Connectors | 1 x 8 Pin |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Model | GeForce RTX 4060 Ti VENTUS 2X BLACK 8G OC |
|---|---|
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| Chipset | Nvidia |
| Series | Nvidia GeForce 40 Series |
| GPU Model | GeForce RTX 4060 Ti |
| ความเร็ว GPU | Boost : 2565 MHz Extreme Performance : 2580 MHz |
| ความเร็ว RAM | 18 Gbps |
| ขนาดความจุ RAM | 8 GB |
| ชนิดของ RAM | GDDR6 |
| CUDA Core / Compute Units / Stream Processor | 4352 |
| Length | 199 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 42 mm |
| Bus Width | 128 bit |
| ความละเอียดสูงสุด | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| รองรับ Cross Fire/SLI | No |
| DVI Port | – Port |
| HDMI Port | 1 (Version 2.1a) Port |
| Display Port | 3 (Version 1.4a) Port |
| Option Port | – Port |
| อัตราการกินไฟ | 160 W |
| Need Power Supply | 550 W |
| Power Connectors | 1 x 8 Pin |
| การรับประกัน | 3 Years |








