| SKU | P79744-375 |
| Model | ProLiant MicroServer Gen11 |
| Processor | Intel Xeon E-2414 (12 MB Cache, 4-Cores/4-Threads, 2.60 GHz up to 4.50 GHz Turbo, TDP 55 W) |
| Memory | 16GB (1x16GB UDIMM, 4800 MT/s) |
| Network | 4x1Gbe embedded |
| Storage Ctrl | SW RAID: Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Storage | 2x 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Optical Drive | None |
| Management | HPE iLO 6 |
| Power Supply | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Form Factor | Ultra Micro Tower |
| Warranty | 1-year parts, 1-year labor, and 1-year onsite support with next business day response |
| SKU | P79744-375 |
|---|---|
| Model | ProLiant MicroServer Gen11 |
| Processor | Intel Xeon E-2414 (12 MB Cache, 4-Cores/4-Threads, 2.60 GHz up to 4.50 GHz Turbo, TDP 55 W) |
| Memory | 16GB (1x16GB UDIMM, 4800 MT/s) |
| Network | 4x1Gbe embedded |
| Storage Ctrl | SW RAID: Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Storage | 2x 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Optical Drive | None |
| Management | HPE iLO 6 |
| Power Supply | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Form Factor | Ultra Micro Tower |
| Warranty | 1-year parts, 1-year labor, and 1-year onsite support with next business day response |






