| SKU | NX.BHXST.002 |
| Brand | Acer |
| Model | TravelMate P2 TMP215-55-55SX |
| Processor | Intel Core i5-1334U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.60 GHz Turbo) |
| RAM | 8GB DDR5 SODIMM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe SSD |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel UHD Graphics (*dual-channel Memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080); high-brightness; ComfyView; LED Backlit; TFT LCD |
| Port | 2x USB-A 3.2 Gen 1; 2x USB-C (Thunderbolt) (PD/DP); 1x HDMI; 1x RJ-45; 1x Combo audio jack; DC-in |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Battery | 53 Wh 3-cell Li-ion; USB-C 65 W AC adapter |
| Keyboard | Keyboard with Numberic |
| Numpad | Yes |
| Wireless | Intel Wireless Wi-Fi 6E 2×2 MU-MIMO technology + Bluetooth® 5.3 |
| OS | ESHELL |
| Dimension | 359.7 x 245.3 x 19.9 mm |
| Weight | 1.51 – 1.75 Kg |
| Weight | Starting at 1.7 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| SKU | NX.BHXST.002 |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Model | TravelMate P2 TMP215-55-55SX |
| Processor | Intel Core i5-1334U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.60 GHz Turbo) |
| RAM | 8GB DDR5 SODIMM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe SSD |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel UHD Graphics (*dual-channel Memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080); high-brightness; ComfyView; LED Backlit; TFT LCD |
| Port | 2x USB-A 3.2 Gen 1; 2x USB-C (Thunderbolt) (PD/DP); 1x HDMI; 1x RJ-45; 1x Combo audio jack; DC-in |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Battery | 53 Wh 3-cell Li-ion; USB-C 65 W AC adapter |
| Keyboard | Keyboard with Numberic |
| Numpad | Yes |
| Wireless | Intel Wireless Wi-Fi 6E 2×2 MU-MIMO technology + Bluetooth® 5.3 |
| OS | ESHELL |
| Dimension | 359.7 x 245.3 x 19.9 mm |
| Weight | Starting at 1.7 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |






